Cílem studia je získat profesní schopnost samostatné teoretické a aplikační činnosti týkajících se různých aspektů jazykové komunikace: osvojit si lingvistické postupy při práci s jazykovým psaným i zvukovým materiálem, využít jazykovědné poznatky v humanitních, přírodních a technických vědách a v různých praktických oblastech společenského života.
Obor již není nově otevírán. Akreditace je platná do 31. 12. 2013 a slouží pouze k dostudování současných studentů. Nejpozdější možný termín státní závěrečné zkoušky je tedy v září 2013.
Závěrečné zkoušky pokrývají dějiny, metodologii a všechny základní vrstvy studia jazyka jako sturuktury i jako faktoru sociálního života. Předměty závěrečných zkoušek jsou:
Absolvent studijního oboru získá přehled o způsobech analýzy a popisu jazyka a řeči v obou podobách, mluvené i psané, a to jak jazyka mateřského tak přirozeného jazyka obecně, a schopnost tuto analýzu a popisy prakticky provádět. Přehled o pragmatických, sociálních souvislostech jazykové komunikace, a to jak v její přirozené podobě, tak podobách, kterých nabývá v rámci systémů umělé inteligence, předpokladech její úspěšnosti, resp. možnosti jejího selhávání.
Výzkumná, vývojová, vědecká, vysokoškolská pracoviště a všechna praktického společenského života, ve kterých jazyková komunikace hraje významnou roli, resp. kde analýza komunikace přirozeným jazykem v obou jeho podobách, psané i mluvené, jsou relevantní. Například universitní filologická pracoviště, pracoviště vědeckotechnických informací, kulturní instituce, pracoviště psychologická, technická, výpočetní techniky, veřejných sdělovacích prostředků, právnická, obchodní (včetně bankovnictví, pojišťovnictví, větších průmyslových podniků atp.).
Poslední aktualizace: 12. 10 2012, 22:20. Správce stránek: Jan Křivan. Vyrobeno pomocí PSPad.